O stylu nowojorskim można powiedzieć, że dzieje się tam naprawdę wiele, ale jedną rzeczą, której tam nie uświadczymy jest przypadek - choć w aranżacjach utrzymanych w typowo nowojorskim stylu wykorzystywanych jest wiele różnorodnych przedmiotów zestawianych ze sobą w niebanalny sposób, to jednak nadal wszystko powinno pozostawać pod absolutną kontrolą. Oto kilka wskazówek jak na urządzanie mieszkania w stylu nowojorskim bez utraty kontroli nad własnym mieszkaniem.

Eklektyczny koktajl

Na urządzanie mieszkania w stylu nowojorskim składa się wiele elementów - wybór odpowiednich materiałów, kolorów, ułożenie mebli i moc dodatków. Nowojorski apartament to prawdziwa dekoracyjna świątynia, przepełniona luksusowymi materiałami, meblami o klasycznych, eleganckich liniach o szlachetnym wykończeniu. Wszystkie przedmioty cechują się wykorzystaniem wysokojakościowych elementów i ogromną dbałością o detale. Styl nowojorski składa się z takich materiałów jak marmur i granit (marmur zarówno w salonie, pod postacią stolikowych blatów i dodatków, jak i w kuchni i łazience), luksusowe materiały jak mięsisty welur i delikatny aksamit i błyszczący nikiel. Urządzają mieszkanie w nowojorskim stylu nie możemy zapomnieć o świetle - przestrzeń, pomimo wielu przedmiotów, nie powinna przytłaczać i być zbyt ciemna, dlatego należy postawić na wiele źródeł światła, przede wszystkim pod postacią eleganckich kinkietów, lampek stołowych czy podłogowych, ale także na szklane elementy: szklane blaty, dekoracyjne kryształy i lustra, które pozwalają odbijać się światłu i optycznie powiększają przestrzeń. Jasność osiąga się także za pomocą odpowiednio dobranych kolorów - barwami dominującymi w mieszkaniu urządzonym w stylu nowojorskim są neutralne beże, szarości, ecru i pastele, jak pudrowy róż, delikatny błękit, seledyny i żółcie. Żeby jednak nie było zbyt blado, warto dla kontrapunktu zadbać o elementy w głębokich, bogatych barwach - styl nowojorski uwielbia szlachetne ciemne czerwienie, szmaragdowy, granaty i fiolety. Można wykorzystać je w tkaninach - w nowojorskim mieszkaniu znajdziemy wiele ciężkich, grubych tkanin: zasłony, dywany, liczne poduszki. Nie można również zapominać o ciemnych, drewnianych krzesłach i hokerach, które dobrze komponują się ze stylem nowojorskim. Przykład takich krzeseł znajdziecie na blogu: stolpluskrzesla.pl.

Zapanuj nad przestrzenią

Jak więc nad tym wszystkim zapanować? Sposobami porządkującymi w stylu nowojorskim są przede wszystkim symetria i tak zwany focal point, a więc centrum, wokół którego urządzamy resztę. Jest to zazwyczaj główny stolik (lub dwa takie same stoliki kawowe ułożone w symetryczny sposób) i komplet wypoczynkowy ustawiony wokół niego - także w symetryczny sposób. Mogą być to chociażby dwie ustawione naprzeciw siebie identyczne kanapy. Styl nowojorski wiele czerpie z art deco, sposobu urządzania charakterystycznego dla lat 30., równie bogatego i pełnego zdobień jak secesja, ale o wiele bardziej zorganizowanego. Jeśli więc marzy nam się mieszkanie w nowojorskim stylu pamiętajmy, że nic w nim nie powinno być dziełem przypadku.