Sekretem pięknego i kwitnącego ogrodu jest jego odpowiednie nawadnianie. Woda jest dla roślin warunkiem przetrwania oraz zdrowego rozwoju, dlatego jej dystrybucja powinna być jedną z pierwszych rzeczy, o które należy zadbać w ogrodzie. Potrzebna do tego będzie odpowiednia armatura oraz, rzecz jasna, dobry wąż ogrodowy.

Popularnie nazywany również szlauchem, wąż to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi, którymi posługujemy się w ogrodzie. Dzięki niemu oszczędzamy sobie bardzo wiele pracy, nie musząc dźwigać ciężkich wiaderek wody w najdalsze zakamarki ogródka. Jeżeli tylko wąż ogrodowy jest odpowiednio długi, jesteśmy w stanie nawodnić wspomniane miejsce praktycznie bez żadnego wysiłku. To podstawowe, choć nie jedyne, zadanie dobrego węża. Oprócz tego napełnimy nim basen, umyjemy samochód lub podjazd, a w ciepłe dni zamienimy w zabawkę dla dzieci. Wszystko to sprawia, że szlauchy są bardzo przydatne nawet na małych działkach, które nie przekraczają 150 metrów kwadratowych.

Różne rodzaje węży

wąż ogrodowyJak każde wszechstronne narzędzie, także węże ogrodowe mają różne rodzaje i wersje. Najczęściej spotykanym rodzajem szlaucha jest taki ogólnego zastosowania. Sprzedaje się go zazwyczaj na metry bieżące, nie ma więc żadnego problemu aby dobrać taki wąż, który będzie idealny dla danej działki lub ogrodu. Do tego wszechstronnego węża  należy dokupić odpowiednią armaturę, która pomoże nam w nawilżaniu ogrodu. Najczęstszym i najwygodniejszym wyborem jest pistolet, najlepiej posiadający wymienialne końcówki i kilka programów zraszania.

Ciekawym przykładem są węże ogrodowe rozciągliwe. Tak jak wskazuje ich nazwa, zmieniają one swoją długość, co dzieje się pod wpływem płynącej w nich wody. To właśnie dlatego niektóre z węży w sklepach ogrodniczych oznaczone są nie konkretną długością, ale raczej jej zakresem. Rozciągliwe węże są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie narzekają na zbyt wiele miejsca w swoim garażu. Nieużywany wąż kurczy się bowiem i przez to zajmuje mniej miejsca. Innymi niestandardowym przykładem węży ogrodowych choćby np. stąd : https://warowny.com/pol_m_Ogrodnictwo_Narzedzia-ogrodowe_Weze-ogrodowe-238.html są szlauchy zraszające. Wbudowano w nie mikroskopijne dziurki, poprzez które wydostaje się woda i zrasza okoliczne rośliny. Węże te mogą pryskać wodą praktycznie we wszystkie strony, więc przy odrobinie pracy można ułożyć je tak, aby swoim działaniem obejmowały cały ogród. Ostatnią kategorią węży, które można nabyć w sklepach ogrodniczych, są węże tłoczne. Nie podlewa się nimi roślin, tylko tłoczy wodę do basenów lub oczek wodnych.